ErzincanGenelSağlık

İftardan Sonra Sahura Kadar Aşı

Muzaffer Koşan

Erzincan’da İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşların aşı olabilmesi için aşı polikliniklerini sahura kadar açık olacağını duyurdu. Erzincan’da Ramazan ayı boyunca gün içinde aşı olmak istemeyenler, iftardan sonra sahura kadar aşı yaptırabilecek.
Koronavirüsten korunmada en etkili yöntemlerden biri aşı. Sağlık Bakanlığı sırası gelenlerin aşılanabilmesi için her türlü imkanı sağlıyor. Erzincan’da Ramazan ayı boyunca gün içinde aşı olmak istemeyenler, iftardan sonra sahura kadar aşı yaptırabilecek.
Ramazan ayında orucunun bozulacağı endişesi taşıyan vatandaşlar, aşı olmayı iftar sonrasına bırakırken Erzincan’da İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşların aşı olabilmesi için aşı polikliniklerini sahura kadar açık tutacak.

Vatandaşlar: “Oruç tutuğumuz için, oruca bir zeval gelmesin diye iftardan sonra. Yoksa sağlık ocağında yaptıracaktım. İyi bir şey milletimiz için. Milletimiz uyum sağlarsa daha iyi olur. Uyum sağlamayanlar var” , “Tok karnına daha iyi olacağını düşündüm. En azından iftarımızı açtıktan sonra daha iyi olacağını düşündüğüm için böyle bir karar verdim. İnsanların tercihlerine saygı duymaları çok güzel bir şey. Herkesi tercihine göre sıraya almaları da çok hoş bir durum. Bence gayet güzel ve başarılı hem sağlık ekibine hem de devletimize yaptığı hizmetlerden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik: “İlimizde ilk kovid-19 aşısını 14 Ocak tarihinde uygulamaya başladık. Yaklaşık 3 aylık bu süre içerisinde şuan da 64 bin 960 adet aşı yapıldı. Ve bu aşıların yaklaşık 25 bin kişi her iki dozu da almış oldular. Biz hep ısrarla söylüyoruz. Pandemi de ki en büyük silahımız aşı. Bu tanımlanan gurupların bir an önce bu aşıyı olması noktasında telkinlerimiz var. Israrlarımız var. Şuan için tanımlanan kişileri Ramazan dolayısıyla akşam aşı polikliniklerimiz açık. Açık olan bu polikliniklere halkımızın müracaatları halinde arkadaşlarımız yardımcı oluyor. 182 ve e-Nabız üzerinden aldıkları randevu sonrası hastanemize başvurabiliyorlar. Aşılarını olabiliyorlar. Şuana kadar yaptığımız 64 bin 960 aşıdan yan etkisi olan ciddi hiçbir kimse olmadı. Halk arasında yan etkileri ile alakalı bir kafa karışıklığı var ama hiçbir şekilde hem Sinovac aşısında hem de BioNTech’de her hangi bir yan etki görmedik. Ve şunu gördük korunmada özellikle her iki dozu da olmuş iki hafta geçtikten sonra maksimum koruma sağladığını biliyoruz. Yoğun bakım süreçlerimizi ve yatış çok etkiledi, çok düşürdü. Halkımıza buradan şunu söylemek istiyorum. Aşı tanımlanan kişilerin hiç vakit kaybetmeden 182 ve e-Nabız üzerinden randevularını alarak ki ilimizde hem aile sağlığı merkezlerinde hem de hastanelerimizde bu hizmeti sunuyoruz. / Şu an da içinde bulunduğumuz Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde 10 tane aşı polikliniğimiz sahura kadar açık olarak hem e-Nabız’dan hem de 182’den randevu alarak aşısı tanımlanmış olan kişiler başvurarak aşılarını olabilirler. Tüm halkımıza bunu duyurmak istiyoruz. Sahura kadar aşılarını olabilirler. Ve pandemi de korunma da ki altın standartın ve elimizde ki en önemli silahın aşı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu