ErzincanGenelGüncel

İl Müftüsü Burhan Çakır’ın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Mesajı

Muzaffer Koşan

Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır, Camiler ve Dün Görevlileri haftası dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

İl Müftüsü Çakır, mesajında; “1986 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 1-7 Ekim tarihleri arasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”  olarak kutlamaktayız.

Kur’an-ı Kerim’de insanlar için inşa edilen ilk mabedin Kâbe olduğu bildirilmektedir. Yüce Allah ilk mescidi evim ifadesi ile yüceltmiş ve “bu beytin Rabbi” diyerek onu kendi zatına nispet etmiştir. Bunun için Kâbe’ye “Beytullah = Allâh’ın Evi” denilmiştir. Kâbe’nin birer şubeleri hükmünde olan Cami ve mescidler; “toplayan ve bir araya getiren, buluşturup birleştiren, secde edilen yer” manalarına gelir. Buralar, Müslümanların topluca ibadet ve dua ettikleri, yeryüzünün en hayırlı ve Allah katında en değerli mekânlarıdır. İslam’da bütün yeryüzü mescit kabul edilmekle birlikte, namazların camilerde kılınması, gerek sevap ve gerekse de sosyal nitelik bakımdan büyük bir önemi haizdir.

Camilerimiz, toplumumuzun huzur içerisinde nefes aldığı, dingin bir rûh ile kendini ibadete ve kulluğa verdiği, Rabbiyle baş başa bulunduğu, O’na hüzünle ve ihtiyacını arz ederek yakardığı “olmasa olmaz” mâbedlerimizdir.

Tarih boyunca birçok görev üslenmiş olan camilerimiz Müslümanların ibadet, ilim, ahlak ve meşveret durağı; barışın, kardeşliğin, eşitliğin, sevgi ve saygının zirve yaptığı mekânlar olmuştur. Bu sebepten dolayı dinimiz cami yapmayı, yapımında yardımcı olmayı teşvik etmiş bu konuda gayret gösterenlere büyük mükâfatlar vaat etmiş, aynı şekilde camilerde Allah’ın adının anılmasını engelleyen ve harap olması için uğraşanları da tehdit etmiştir.

Yüce Allah (cc) konu ile ilgili olarak şöyle buyuruyor; “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola ermiş olanlar bunlardır”. (Tevbe, 9/18)

Sosyal/toplumsal ilişkilerin, barışın güçlenmesi için, insanların birbirlerinin hal ve hatırını sorması kaynaşması için, camilerimiz, toplumumuzun manevi yönlerini yeniden canlandıracak, yozlaşan bütün manevi ve ahlaki değerlerimizi tamir edecektir. Onun için bu mekânların kıymetini bilelim. Koruyup kollayalım, maddi ihtiyaçlarını karşılayalım. Vakitlerimiz elverdiğince, mâbedlerimizin içerisini cemaat coşkusuyla zînetlendirelim. Binâlarımızı inşâ ve îmâr ettiğimiz kadar; oralarda hüküm sürecek, iş yapacak, ibadette bulunacak Müslüman fertlerin de inşâ ve îmârına gayret göstermeliyiz. Her biri güzel yurdumuzun birer tapu mührü olan camilerimizin kıymetini bilip, Allâh’ın rızâ ve hoşnudluğu istikâmetinde buraları ihya etmeyi kendimize ulvî bir görev bilelim.

Diyanet İşleri Başkanlığımız çeyrek asırdır Ekim ayının ilk haftasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlamakta; camilerimizi hayatın merkezine, şehrin kalbine taşımayı amaçlamaktadır. Bu yıl Camive İlim” temasıyla kutlanacak olan hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve önemi üzerinde durularak, ilmin değeri, irfân hayâtının zarureti, camilerimizin ilim hayatına olan büyük etkisi ve katkısı, ilmin câmiden uzak, caminin ilimden uzak olmasının mümkün olmadığı ve olamayacağı gibi hususlar üzerinde toplumumuz yeniden hâfıza tazelemeye yönlendirilecektir.

Bu vesileyle, mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün din görevlisi ve gönüllüsü meslektaşlarımın Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenâb-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.

Sıkıntılı süreçlerden geçtiğimiz ve zorlu imtihanlar verdiğimiz bu günlerde, toplumumuzun ve dünya insanlığının başına musallat olan virüs salgınından da Rabbimizin bizleri kurtarmasını diliyor, yeniden camilerimizde zengin cemaatlerle, ilim ve irfân ikliminde Mevlâmızın huzurunda saf tutmayı bize lütfemesini O’nun engin rahmetinden niyâz ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu