ErzincanGenelGüncel

YEDAM Pandemi Sürecinde de Hizmet Veriyor

Duygu Yatmış

Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM),  bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve sosyal destek sağlamaktadır.  Erzincan YEDAM’da pandemi sürecinde de gerekli tedbirler alınarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinin tamamı bağımlılık alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekibi, tütünün yanı sıra alkol, madde ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak, yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyor. YEDAM’a 444 79 75 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’ndan ulaşılarak destek alınabilmektedir.

Erzincan YEDAM’ın Türkiye’deki 61 merkezden biri olduğunu belirten Yeşilay Erzincan Şube Başkanı Faruk Kocatürk, “Erzincan YEDAM’da bağımlılık konusunda ayakta danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bize danışmak için gelen tütün, alkol, madde kullanan kişiler tüm hizmetlerimizden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bağımlı kişilere bunları bırakması konusunda yardımcı oluyor ve tekrar kullanmaya başlamaması için yöntemler öğretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Öfke problemi, kaygı gibi ruhsal sorunlar yaşıyorsa bunların düzelmesi için psikolojik destek de veriyoruz. Bağımlılık alanında destek alan veya alacak olan kişilere ailelerin nasıl davranmaları konusunda bilgi veriyoruz. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız Mimar Sinan Mahallesi, 1151. Sokak, No:79  adresinde hizmet veren merkezimize başvurarak sağlıklı bir yaşama adım atabilirler” dedi.

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 81 ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 61 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet vermektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu