ErzincanGenelGüncel

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü

Muzaffer Koşan

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü etkinlikleri kapsamında Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi tarafından program düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü münasebetiyle Erzincan da etkinlik düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü etkinlikleri kapsamında Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan ve İl Müftülük Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tüm General Davut Ala, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kurum müdürleri ile öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için Mehmet Akif Ersoy’un iyi bilinmesi gerektiğine değindi.

Gün; “İstiklal Marşımız Cumhuriyetin ilanından önce yazılmakla beraber Cumhuriyeti müjdeleyen, milletimizin karakter ve yapısını ortaya koyan müstesna bir şaheserdir. Can ve canan varken önce vatan diyebilmektir. Can ve canandan vazgeçebilmektir. Asla umudu kaybetmemektir. İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yıl dönümünü gururla kutluyoruz” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; “Korkma diye başlayıp ve sonucunda Türk Milletinin bağımsızlık karakterini yansıtan bir şiiri bu millete hediye eden Mehmet Akif Ersoy üstadımızı hürmet, saygı ve rahmetle anıyorum. Yazılmış olan İstiklal Marşının içeriğinde ki o hassasiyeti hisseden hayatına tatbik eden her Türk ferdini hürmet ve saygı ile selamlıyorum. Elbette ki Safahat ve İstiklal Marşını okuyup anlayan bir neslin bunlardan mutlaka ders çıkarması gerektiğini bağımsızlığı karakterine yansıtması gerektiğini akıllardan kesinlikle çıkarmamamız gerekiyor. En son 15 Temmuz da İstiklal Marşını anlayan, onu hayatına tatbik edenlerin karşı duruşu ile Türk Devletinin, Türk Milletinin tekrar bağımsızlığı tekrar ayakta kalması sağlanmıştır. Bu hassasiyetin devamı için tüm okullarımızda genç çocuklarımızın dimağlarına bunların işlenmesi gerektiğini biliyor ve değerli meslektaşlarımın da bunun üzerinde durduğunu her zaman gözlemliyoruz. Türk Milleti bu coğrafya da kalabilmek için bir sürü kan ve gözyaşı dökmüştür. Bunun karşılığında bağımsız bir devlet ve dünya üzerinde kudretli bir millet olmanın sevincini yaşamaktadır. Bundan sonra ki hayatını bu devletin bağımsız bir şekilde sürdürebilmesi için etrafımızda ki esaret zincirlerini kırabilmemiz için bize pusu kuran, tuzak kuran kim varsa onların karşısında dimdik durabilmemiz için İstiklal Marşını mutlaka anlıyor olabilmemiz gerekiyor” dedi.

Program da son olarak konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas; “İstiklal Marşı her kıtasında, her mısrasında hatta ve hatta ve hatta her harfinde aziz milletimize mesajlar veren ama bir taraftan da aziz milletimizin kahramanlığını ve aziz milletimizin geçmişini anlatan bir marştır. Bu millet tarih sahnesinde var oldu olalı Hakka tapan hakkın yanında yer alan dolayısıyla batıla ve karanlığa karşı hakkı savunan aydınlığı savunan bir millettir. Bunu Orta Asya’da Kürşad’ı ile göstermiştir. Malazgirt’te Alparslan’ı ile göstermiştir. Yavuz’u ile göstermiştir. Fatih’i ile göstermiştir. Abdülhamid Han hz. İle göstermiştir. Atatürk ile göstermiştir. Bugün de büyüklerimiz vasıtasıyla tüm dünyaya dünyanın beşten büyük olduğunu belirterek göstermeye de devam ediyor. İlelebet devam edecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Bülbül Şiiri” okunarak Milli Şairimiz Mehmet Akif ‘in Küfe Şiiri canlandırıldı.

Programın sonunda; Doç. Dr. Mehmet Abdullah Arslan tarafından “Bir Karakter Abidesi Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konulu konferans verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu