ErzincanGenelGüncel

Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Muzaffer Koşan

Erzincan’da yüksek kesimlerde kar yağışının yüzünü göstermesiyle birlikte kışlık lastiğini alan araç sahipleri soluğu lastik dükkânların da aldı.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması için geri sayım başladı. Kasım ayının bitmesine kısa bir süre kala araç sahipleri tarafından konu ile ilgili araştırmalar başladı.

Kış lastiği uygulaması her sene 1 Aralık tarihinde başlamaktadır. Bu sene de 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Zorunlu kış lastiği uygulamasının başlayacak olması nedeniyle Erzincan’da lastik tamircilerde son gün yoğunluğu yaşanıyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan dada kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başlıyor. Kış lastiği bulundurmayan ticari araç sürücülerine 2918 sayılı KTK’NIN 65/ A Maddesi gereğince 625 lira para cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Oto lastikçi işletmeciliği yapan Erkan Akbaş, kış lastiği konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Akbaş; “Kış geldi malum. Araç kullanıcıları kış lastiği kullanmak zorunda. Hava sıcaklıklarının eksi 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda kullanılması gereken lastikler. Vakum özelliği olan lastikleri tercih etmeleri önemlidir. Aşırı buzlu ve karlı yollarda araç kullanabilmeleri için. Kendi canlarını ve ailelerinin canlarını taşıyorlar sonuçta. Lastiklerin kanal derinlikleri, asimetrik desenleri ile beraber lastik yuvarlanma direnci, ıslak zeminde yol tutuşu ve ses özelliği gibi bir çok etken var. Bunlara dikkat etmeliler. Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı sürüşler dilerim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu