ErzincanGenelGüncel

Korona Virüs, Sarımsağı Vurdu

Duygu Yatmış

Korona Virüs vakalarının artması ile birlikte sarımsak ta zamlanmaya başladı. Türkiye’de korona virüs vakalarının artması ile birçok ürün de fiyat artışı gerçekleşti. Kolonya, temizlik malzemeleri gibi ürünlerin fiyatları artarken en fala artış sarımsakta yaşandı.

Türkiye’de 11 Mart’ta Korona virüsün görülmesinin ardından dezenfektan, kolonya ve temizlik malzemesinin yanı sıra birçok sebze fiyatlarında da fahiş derecede artış yaşanırken en fazla yükselen Sarımsak oldu.

Fiyat artışından nasibini en çok sarımsak aldı. Korona virüsüne iyi geldiği düşüncesiyle tüketicinin rağbet gösterdiği kuru sarımsak, Pazarlarda tezgâhlarda ve marketlerde kilosu 50 TL’den satılıyor.

Her yemekte kullanılan sarımsak fiyat artışından dolayı taneyle satılmaya başlandığını söyleyen Pazarcı esnafı Yakup Toprakoğlu, “sarımsağın fiyat artışına Türkiye’de ortaya çıkan virüsün yol açtığını söyledi.

Tüketicilerin sarımsağı taneyle almaya başladığını belirten Pazar Esnafı Yakup Toprakoğlu Sarımsağı ile ünlü Kastamonu Taşköprü sarımsağını pazarda satışa sunduğunu belirterek, “Bir ay önce sarımsağı 15-20 liraya veriyorduk. Şu anda dünyada yayılan Korona virüs hastalığından dolayı sarımsağın fiyatı 50 liraya çıktı. Yüksek fiyata rağmen Sarımsak bulunmadığını da belirten Toprakoğlu, fiyatlar aşırı tavan yaptı bunun yükselmesine sebep Korona Virüs” dedi.

Sarımsak bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen Pazarcı esnafı Yakup Toprakoğlu, “Kastamonu Taşköprü de sarımsağın kilo fiyatı 40 lira kadar yükseldi, piyasada sarımsak bulamıyoruz. Sarımsak biliyorsunuz doğal Antibiyotik Burada pazarda ince ve küçük olanları 40 TL daha iri olanları ise 50-60 hatta 70 TL olarak satılıyor. Bugün 50 liradan sattık o da bitti.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu