EkonomiErzincanGenelGüncel

KUDAKA’dan SOGEP Kapsamında Bölgeye 15,5 Milyon Tl’lik Yatırım

Muzaffer Koşan

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına sunulan proje başvurularının değerlendirme süreci tamamlandı.

İllerde yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak amaçlarını önceleyen program kapsamında bölgeden 7 proje başarılı bulundu.

Yatırım tutarı toplamda 15,5 milyon TL olan 7 projeye KUDAKA tarafından yaklaşık 10,5 milyon TL destek sağlanacaktır. Söz konusu projeler kapsamında, bölgede yöresel ürünlerin ekonomik değerinin arttırılması ve kırsal alanda yeni iş imkânlarının oluşturulması planlanmaktadır. Projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte 120 kişi istihdam edilecektir.

2021 Yılı SOGEP Kapsamında Desteklenen Projeler arasında,

Tercan Belediye Başkanlığı Tercan Belediyesi Alabalık Yetiştiriciliği Projesi, İliç KHGB İliç Kadın Mesleki Eğitim Merkezi ve Yaşam Alanı Projesi, Horasan Belediye Başkanlığı Süt Toplama ve İşleme Merkezi, Narman Belediye Başkanlığı Narman Belediyesi Bitkisel-Hayvansal Gıda Üretim ve Paketleme Tesisi, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bayburt Eko-Köy Projesi, Demirözü Belediye Başkanlığı Demirözü Belediyesi Pestil ve Köme Tesisi, Bayburt Belediye Başkanlığı Bayburt Yöresel Turşu Üretim Tesisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu