ErzincanGenelGüncel

Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi İstişare Toplantısı Yapıldı

Muzaffer Koşan

Erzincan Valisi Mehmet Makas, Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) kapsamında düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüzce yürütülen “Özellikle Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP)” kapsamında, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de şartlarının iyileştirilmesi, kamu kurumları, üniversiteler, sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte İSG farkındalığının artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” düzenleniyor.

İstişare toplantısında hem madencilik hem de diğer çok tehlikeli sektörlere yönelik dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği uygulama örnekleri, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında bilgi verilecek ve katılımcıların görüşleri alındı.

Düzenlenen toplantıya Vali Mehmet Makas’ın yanı sıra; Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ilgili birim yöneticileri ve iş güvenliği uzmanları katıldı.

Düzenlenen toplantıda konuşan Vali Makas, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı ile hedefimiz, can Erzincanlımızı rahat ettirmek için çalıştıklarını belirterek, işçimizi, çalışanımızı ve vatandaşımızı kendimize emanet görmekteyiz” dedi.

Toplantıda iş güvenliği ve meslek hastalıkları konularında katılımcılara uzmanlar tarafından bilgilendirme yapıldı.

Maden işyerlerinde çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik hazırlanan AB Projesi; Erzincan’ın yerel yönetimini, sanayicisini, akademik camiasını ve şehrin tüm dinamiklerini bir araya getirdi.

Haziran ve Eylül 2021 tarihleri arasında farklı günlerde ve illerde 25 kez düzenlenecek olan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları”na sektördeki iyileştirmelerin etkin aktörleri olan Türkiye’deki tüm kömür veya metal cevheri üreten yeraltı maden işletmesi işveren ve yöneticileri ile ilgili STK temsilcileri katılacaktır. Etkinlik Artvin (9 Ağustos) ili ile devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu