EğitimErzincanGenelGüncel

Veli ve Öğrencilere Uyarı

Taner Yılmazçelik

2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi öğrencilerin karne alarak tatile girmesiyle tamamlandı. Erzincan Rehberlik ve araştırma Merkezi (RAM) müdürü Murat Yıldırım, yaptığı açıklama ile velilere ve öğrencilere çağrıda bulunarak, uyarılarda bulundu.

Erzincan Rehberlik ve araştırma Merkezi (RAM) müdürü Murat Yıldırım yaptığı açıklamasın da;  “2019-2020 Eğitim Öğretim yılının birinci yarıyılı bitti. Bugün ilimizde yaklaşık 42 bin öğrencimiz ilk ve orta öğretim öğrencilerimiz karnelerini aldılar. Dönemi iyi geçiren birçok öğrencimiz bir heyecan yaşarken, bazı öğrencilerimiz de korku ve telaşla bugünü beklediler. Burada anne ve babalara velilerimize çok büyük görevler düşüyor. Ne yapmamız gerekiyor karnede ki notlar çocuğumuzun başarısı veya başarısızlığı olarak değerlendirmemek gerekiyor.

Bizim bakış açımızı bu noktada değiştirmemiz gerekiyor diyen Yıldırım, karnedeki notlar sadece çocuklarımızın sınava girerek aldıkları notları gösteriyor. Anne ve babalara düşen görev ise bu süreçte eğer çocuğumuzun karnesinde kırık notlar varsa biz neleri yaptık neleri yapmadık bunun üzerinde düşünme ve değerlendirmelerini yapmaları gerekiyor. Çocuğumuzun küçük notlar almasın da sadece çalışmak değil farklı faktörler var. Örneğin biz çocuğumuzun ders çalışmaya heveslendirip heveslendirmedik mi eve çocuğumuza uygun ortam oluşturup oluşturmadık mı, okula giderek öğretmenleri ile iletişime geçtik mi, çocuğumuz ile ilgili problemleri görüştük mü, bunları yapıp yapmadığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın bir kısmı notları çok iyi bu notları görmek gerekiyor.

Çocukları mutlaka motive etmeliyiz diyen Yıldırım, onları kutlamak gerekir, birkaç kırık notu olan öğrencilerimiz de var mutlaka olacaktır da, bu öğrencilerimiz de ilk önce başarılar üzerinde durmak gerekiyor, yani başarı yüksek notları değerlendirip onları görmemiz gerekir sonradan da diğer notlar üzerin de değerlendirme yapmak gerekiyor.

Tatilde çocuklarımız ne yapacak, bunun üzerine söylenecekler var diyen Yıldırım, Biliyorsunuz tatil dinlenmedir. Ders çalışmadan ziyade dinlenme zamanlarıdır. Çocuklarımızın en büyük sıkıntılarından birisi tatil dönemlerin de elektronik aletlerle çok büyük zaman geçiriyorlar. Bizlerde aile olarak onlara tabletle oynama, bilgisayarla oynama diyoruz fakat şunu yapmıyoruz. Oynama dedik, yapma dedik ama bunun yerine ne koyacağız. Asıl bu noktaya dikkat etmemiz gerekiyor dedi.

Son olarak Çocuklarımızın bu tatil döneminde mutlaka sosyal kültürel, sportif faaliyetlerle değerlendirmeleri gerekliliğine vurgu yapan Erzincan Rehberlik ve araştırma Merkezi (RAM) müdürü Murat Yıldırım, Boş zamanlarını tabletle oynama, bilgisayarla oynama dediğimiz zamanlarda onun yerine mutlaka sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ve beraber zaman geçireceğimiz farklı programlar ayarlamamız gerekir. Akraba ziyaretleri yapabilir, çocuklarımızla birlikte programlar yaparak nitelikli, kaliteli vakitler geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu