ErzincanGenelGüncel

Zabıta Ekiplerinden Fırınlara Denetim

Muzaffer Koşan

Erzincan genelinde muhtelif alanlarda hizmet veren fırınları büyük bir titizlikle gözden geçiren zabıtalar, Hijyen, ruhsat ve gramaj incelemesi yaptı.

Erzincan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü rutin olarak sürdürdüğü fırın denetimlerini bayram sonrası sıklaştırdı. İş yerleri ruhsatları, genel temizlikler ve Hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

Yapılan denetimler ile ilgili olarak bilgi veren Gıda Mühendisi Elif Çalışkan, “Belirli aralıklarla denetimlerimizi sürdürüyoruz. Yapılan denetimlerimizde Erzincan genelinde fırınlarımızda her hangi bir gramaj ve Hijyen noktasında bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Denetim yaptığımız fırınlarda işletmeler tüm kurallara uyuyor. Denetimlerde işletmelerde öncelikli olarak temizlik ve Hijyene önem verdiklerini söyleyen Gıda mühendisi Çalışkan, Çalışanların eldiven ve maske kullanıp kullanmadıklarına baktık gerçekten tüm çalışanlar bu kurallara uyuyorlar. Yapılan gramaj ölçümlerinde kesinlikle eksiklik hiç görmedik, fakat 10 Gram 20 gram hatta 30 gram fazla çıkanlar dahi oldu. Denetimler belirlenen sıralamaya göre devam edecek. İşletmelere kurallara uydukları için teşekkür ederiz. Bizler denetimlerimiz de sıkıntı yaşamadık” dedi.

Ekmek almak için fırına gelen Kenan Kurt isimli vatandaş denetimlerin yerinde ve gerekli olduğunu denetimlerin belirli aralıklarla hatta sıklıkla yapılmasının faydalı olacağını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan Belediyesi yetkilileri, “Halkımızın sağlıklı ekmek tüketmesi için esnaflarımıza yönelik denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bugün somun ekmeği yapan fırıncılarımızı ziyaret ederek, kurallara uyup uymadıklarını inceledik. Hijyen, gramaj ve temizlik gibi temel kurullara uymadığını tespit ettiklerimize gerekli yasal uyarı ve işlemlerde bulunduk. Bu yöndeki çalışmalarımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sürekli devam edecektir” diye konuştu

İşletme sahibi Cemalettin Şimşek ise konuşmasında, Denetimlerin sıklıkla yapılmasının önemli olduğunu belirterek, Bizle sıklıkla arkadaşlarımız ile bir araya geldiğimizde bu konuları zaten konuşuyoruz. Erzincan’ımız da kurallara uymayan bir işletmenin olduğunu sanmıyorum. İşletmeler olarak kurallara uyma noktasında elimizden gelen gayreti çabayı sarf ediyoruz. Ekmeğin en güzelini vatandaşlarımıza yedirmeye çalışıyoruz.

41 yıllık esnaflık süresinde tüm çalışanlarına özellikle gramaj noktasında titiz olmaları konusunda uyardığını söyleyen Şimşek, “Ekmek gramajlarımız asla eksik olmayacak. 20 gram, 20 gram, hatta 30 gram fazla olsun ama asla eksik olmasın talimatını vermişimdir. Bizim işletmemizde gerek temizlik, gerek Hijyen, gerekse ekmeklerin gramajında sıkıntımız olmayacağını belediyemiz de vatandaşlarımızda çok iyi biliyor buradan denetimlerde titiz davranan belediye personellerine çalışanlarıma vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu